in partnership with
Midwest Athletic
5,000 Meters
Cross Country
Bests
(Teams)
(Athletes)
(Meets)
(Meet Simulation)
{{appC.custom.distance}}
&
{{appC.custom.distance2}}
{{appC.params.custDesc}}
-
Filtered to teams in
this division
.
Level
{{item.name}}
Location
{{item.depth>=2?' ':''}}{{item.depth>=3?' ':''}}{{item.depth>=4?' ':''}}{{item.name}}
{{appC.params.level<=4?'League':(appC.params.level==8?'Conf':'Org')}}
{{item.depth>=2?' ':''}}{{item.depth>=3?' ':''}}{{item.depth>=4?' ':''}}{{item.name}}
Distance
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
NXV Region
-- All --
{{item.name}}
Add a 2nd Distance
Remove 2nd Distance
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
Season
Indoor Track
Outdoor Track
Cross Country
{{season.season%10000}}
Season
All Time Bests
{{season}}
Filter by Age/Grade
Restrict
Highlighter
{{(appC.data.tree && appC.data.tree.length>1) ? 'Make a Custom List' : 'Custom...'}}
Make a custom rankings list with:
{{team.name}}
Edit this List
All
Validated
Add a 2nd Distance
Remove 2nd Distance
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
Filter
ing
by
Grade:
{{grade.Grade}}
|
Filter
ing
by
Age:
{{age.Age}}
|
* Age on December 31st, {{appC.params.season}}.
Apply Filter
Update Filter
Remove
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
View Hypothetical Meet
View Hypothetical Meet
View Simulated Team Scores
Men
Women
Teams
Athletes
Meets
Compare Athletes
Log in to Compare
Select Athletes to Compare...
Age
Grade
Athlete
Time
ST
Team
Date
Meet
1.
12
John Young
15:34.7
PR
OH
Anna
Aug 26
Blue Jay Invitational
2.
12
Trevor Heitkamp
15:54.7
OH
Fort Recovery
Sep 9
Tiffin Columbian Cross Country Carnival
3.
12
Zach Wiedeman
16:12.9
OH
New Bremen
Oct 21
OHSAA D3 District - Columbus Grove
4.
8
Tony Moorman
16:19.2
PR
OH
Versailles
Oct 7
Coldwater Lions Invitational
5.
12
Jack Grieshop
16:22.0
PR
OH
Minster
Sep 30
Centerville Saturday Night Lights
6.
12
Ryan Halpin
16:29.5
PR
OH
Minster
Oct 21
OHSAA D3 District - Columbus Grove
7.
11
Mason Ayers
16:34.1
PR
OH
Coldwater
Oct 28
OHSAA D2 Region - Tiffin
8.
11
Nick Prenger
16:48.6
PR
OH
Minster
Sep 2
Columbus Grove Bulldog Invitational
9.
17
12
Dom Shroyer
16:49.2
PR
OH
New Bremen
Oct 21
OHSAA D3 District - Columbus Grove
10.
9
Jett Jellison
17:05.9
PR
OH
New Bremen
Oct 28
OHSAA D3 Region - Tiffin
11.
10
Trey Goettemoeller
17:06.9
PR
OH
Marion Local
Oct 21
OHSAA D3 District - Columbus Grove
12.
10
Zachary Rahm
17:15.5
PR
OH
Versailles
Oct 21
OHSAA D3 District - Cedarville
13.
9
Michael Rindler
17:20.0
PR
OH
St Henry
Oct 21
OHSAA D3 District - Columbus Grove
14.
11
Cameron Magoto
17:20.3
PR
OH
Versailles
Nov 4
OHSAA State Cross Country Championships
15.
9
Jackson Spitzer
17:21.3
PR
OH
Versailles
Oct 28
OHSAA D3 Region - Troy
16.
11
Kyle Edelmann
17:22.0
PR
OH
Anna
Aug 26
Blue Jay Invitational
17.
10
Blake Bixler
17:23.5
PR
OH
Anna
Aug 26
Blue Jay Invitational
18.
9
Anthony Spitzer
17:26.8
PR
OH
Versailles
Nov 4
OHSAA State Cross Country Championships
19.
10
Drew Meyer
17:28.8
PR
OH
Versailles
Nov 4
OHSAA State Cross Country Championships
20.
11
Josh Schoen
17:30.7
OH
Coldwater
Oct 21
OHSAA D2 District - Columbus Grove
21.
9
Titus Young
17:32.8
PR
OH
Anna
Aug 26
Blue Jay Invitational
22.
10
Ryan Stucke
17:33.0
PR
OH
Marion Local
Nov 4
OHSAA State Cross Country Championships
23.
12
Wesley Schoen
17:33.2
OH
Marion Local
Oct 7
Coldwater Lions Invitational
24.
11
Sam Bernhold
17:38.0
PR
OH
New Bremen
Oct 21
OHSAA D3 District - Columbus Grove
25.
10
Marcus Briscoe
17:40.3
OH
Versailles
Oct 7
Coldwater Lions Invitational
26.
9
Ben Pitsenbarger
17:41.2
PR
OH
Versailles
Oct 7
Coldwater Lions Invitational
27.
12
Aaron Simpson
17:44.0
PR
OH
Anna
Aug 26
Blue Jay Invitational
28.
10
Parker Brunswick
17:46.0
OH
Fort Recovery
Oct 21
OHSAA D3 District - Columbus Grove
29.
12
Lucas Broering
17:46.7
PR
OH
Marion Local
Oct 21
OHSAA D3 District - Columbus Grove
30.
10
Dalton Pohlmann
17:47.5
OH
Marion Local
Sep 9
Tiffin Columbian Cross Country Carnival
31.
9
Michael Kunkler
17:48.1
PR
OH
St Henry
Oct 21
OHSAA D3 District - Columbus Grove
32.
12
Zane Bockey
17:48.9
PR
OH
St Johns
Aug 26
Blue Jay Invitational
33.
12
Ethan Blindauer
17:50.8
PR
OH
Anna
Aug 26
Blue Jay Invitational
34.
11
Dylan Dunn
18:01.7
OH
Versailles
Oct 7
Coldwater Lions Invitational
35.
11
Landry Knore
18:07.1
PR
OH
Versailles
Sep 30
Best in the West - Botkins Invitational
36.
11
Hank Kopack
18:07.6
PR
OH
St Johns
Aug 26
Blue Jay Invitational
37.
9
Collin Cedarleaf
18:08.2
PR
OH
Minster
Oct 21
OHSAA D3 District - Columbus Grove
38.
12
Tyler Rowen
18:11.6
OH
Parkway
Oct 21
OHSAA D3 District - Columbus Grove
39.
10
Wade Kremer
18:13.4
OH
Marion Local
Oct 28
OHSAA D3 Region - Tiffin
40.
9
Luke DeMange
18:14.0
PR
OH
Versailles
Oct 7
Coldwater Lions Invitational
41.
9
Reese Diller
18:15.2
PR
OH
Fort Recovery
Oct 21
OHSAA D3 District - Columbus Grove
42.
9
Jackson Corona
18:15.8
PR
OH
Minster
Oct 21
OHSAA D3 District - Columbus Grove
43.
10
Caleb Wittenbrink
18:16.2
PR
OH
New Bremen
Nov 4
OHSAA State Cross Country Championships
44.
10
Nathaniel Stolly
18:17.4
PR
OH
Parkway
Oct 21
OHSAA D3 District - Columbus Grove
45.
10
Ryan Pleiman
18:24.7
PR
OH
Versailles
Oct 7
Coldwater Lions Invitational
46.
11
Gerran Nottage
18:28.4
PR
OH
Anna
Aug 26
Blue Jay Invitational
47.
12
Preston Kemper
18:31.2
OH
Marion Local
Oct 21
OHSAA D3 District - Columbus Grove
48.
9
Simon Shroyer
18:36.3
PR
OH
New Bremen
Oct 21
OHSAA D3 District - Columbus Grove
49.
11
Carter Dircksen
18:39.2
PR
OH
Minster
Sep 9
Tiffin Columbian Cross Country Carnival
50.
10
Tyler Maurer
18:40.6
PR
OH
Anna
Oct 28
OHSAA D3 Region - Troy
51.
12
Dylan Rifell
18:41.4
OH
Versailles
Oct 7
Coldwater Lions Invitational
52.
10
Tyler Schwartz
18:41.6
PR
OH
New Bremen
Oct 21
OHSAA D3 District - Columbus Grove
53.
12
Kaleb Putman
18:45.3
PR
OH
New Knoxville
Oct 21
OHSAA D3 District - Columbus Grove
54.
11
Ryan Mestemaker
18:47.1
PR
OH
St Henry
Oct 7
Coldwater Lions Invitational
55.
9
Jack Fullenkamp
18:50.3
PR
OH
St Henry
Oct 21
OHSAA D3 District - Columbus Grove
56.
11
Joshua Boyd
18:52.2
PR
OH
Anna
Aug 26
Blue Jay Invitational
57.
9
Zach Heath
18:53.3
PR
OH
St Henry
Oct 7
Coldwater Lions Invitational
58.
11
Christian Mahan
18:55.6
OH
Anna
Aug 26
Blue Jay Invitational
59.
11
Clayton Edwards
18:59.5
PR
OH
Anna
Oct 28
OHSAA D3 Region - Troy
60.
9
Noah Obringer
18:59.8
PR
OH
Coldwater
Oct 21
OHSAA D2 District - Columbus Grove
61.
10
Isaac Bruns
19:04.0
PR
OH
Marion Local
Oct 7
Coldwater Lions Invitational
62.
12
Justin Gruss
19:04.8
PR
OH
Coldwater
Oct 21
OHSAA D2 District - Columbus Grove
63.
9
Patrick McGlinch
19:08.3
PR
OH
Versailles
Oct 7
Coldwater Lions Invitational
64.
10
Josiah Neff
19:08.9
PR
OH
Parkway
Oct 21
OHSAA D3 District - Columbus Grove
65.
9
Connor Collins
19:11.8
OH
Minster
Oct 7
Coldwater Lions Invitational
66.
10
Zachary Ward
19:12.9
PR
OH
Versailles
Oct 7
Coldwater Lions Invitational
67.
9
Evan Homan
19:15.7
PR
OH
Minster
Oct 7
Coldwater Lions Invitational
68.
10
Christian Kremer
19:15.9
PR
OH
Marion Local
Oct 7
Coldwater Lions Invitational
69.
10
Isaac Homan
19:16.3
OH
Coldwater
Oct 7
Coldwater Lions Invitational
70.
11
Evan Evers
19:17.3
PR
OH
Fort Recovery
Oct 7
Coldwater Lions Invitational
71.
11
Xavier Samples
19:19.8
OH
Parkway
Oct 21
OHSAA D3 District - Columbus Grove
72.
12
Aaron Bockey
19:20.2
PR
OH
St Johns
Aug 26
Blue Jay Invitational
73.
9
Adam Rauh
19:20.5
PR
OH
Versailles
Oct 7
Coldwater Lions Invitational
74.
10
Brody Otte
19:22.3
PR
OH
Marion Local
Oct 7
Coldwater Lions Invitational
75.
12
Jacob Ruhenkamp
19:23.3
OH
Versailles
Oct 7
Coldwater Lions Invitational
76.
9
Zach Bockey
19:24.6
PR
OH
St Johns
Oct 21
OHSAA D3 District - Columbus Grove
77.
11
Trevor Steans
19:26.6
PR
OH
Parkway
Oct 21
OHSAA D3 District - Columbus Grove
78.
10
DJ Bensman
19:28.8
PR
OH
Minster
Sep 30
Centerville Saturday Night Lights
79.
10
Eli Huwer
19:29.0
PR
OH
Minster
Oct 7
Coldwater Lions Invitational
80.
11
Henry Hohman
19:32.7
PR
OH
St Johns
Oct 7
Coldwater Lions Invitational
81.
12
Isaac Hannewald
19:34.9
PR
OH
Coldwater
Oct 21
OHSAA D2 District - Columbus Grove
82.
10
Keegan Yagle
19:38.6
PR
OH
Versailles
Oct 7
Coldwater Lions Invitational
83.
11
Keegan Wells
19:43.2
OH
New Bremen
Sep 9
Tiffin Columbian Cross Country Carnival
84.
12
John Kramer
19:46.9
OH
Marion Local
Sep 9
Tiffin Columbian Cross Country Carnival
85.
12
Andrew Bockey
19:47.6
OH
St Johns
Oct 21
OHSAA D3 District - Columbus Grove
86.
10
Owen Poeppelman
19:53.4
PR
OH
Anna
Aug 26
Blue Jay Invitational
87.
10
Trey Lefeld
19:58.9
PR
OH
New Bremen
Sep 9
Tiffin Columbian Cross Country Carnival
88.
10
Grant McClurg
20:02.7
PR
OH
Versailles
Sep 30
Best in the West - Botkins Invitational
89.
9
Peter Jansen
20:05.7
PR
OH
St Henry
Oct 21
OHSAA D3 District - Columbus Grove
90.
12
Woodrow Tinkham
20:07.3
PR
OH
Parkway
Oct 21
OHSAA D3 District - Columbus Grove
91.
9
Jack Siefring
20:07.5
PR
OH
St Henry
Oct 21
OHSAA D3 District - Columbus Grove
92.
12
Patrick Miller
20:09.2
OH
Versailles
Oct 7
Coldwater Lions Invitational
93.
12
Derek Madden
20:11.8
PR
OH
Anna
Aug 26
Blue Jay Invitational
94.
9
Brady Rogers
20:14.7
PR
OH
Versailles
Oct 7
Coldwater Lions Invitational
95.
12
Josh Unland
20:16.0
PR
OH
St Johns
Aug 26
Blue Jay Invitational
96.
11
Jake Seitz
20:19.1
OH
Coldwater
Oct 21
OHSAA D2 District - Columbus Grove
97.
11
Adrian Crespo
20:24.0
PR
OH
St Johns
Oct 21
OHSAA D3 District - Columbus Grove
98.
11
Andy Jiang
20:31.0
OH
New Bremen
Sep 9
Tiffin Columbian Cross Country Carnival
99.
10
Owen Rindler
20:47.1
OH
Versailles
Oct 7
Coldwater Lions Invitational
100.
9
Russell Hart
20:50.1
PR
OH
Fort Recovery
Oct 21
OHSAA D3 District - Columbus Grove
Log in to embed this report into your website
Log In or Create Free Account to View More Stats
Log In / Create Free Account to View
Top 50 rankings in each category are
free
.
An account provides access to our most powerful features and allows us to keep you informed of new tools.