in partnership with
Missouri River Valley
5,000 Meters
Cross Country
Bests
(Teams)
(Athletes)
(Meets)
(Meet Simulation)
{{appC.custom.distance}}
&
{{appC.custom.distance2}}
{{appC.params.custDesc}}
-
Filtered to teams in
this division
.
Level
{{item.name}}
Location
{{item.depth>=2?' ':''}}{{item.depth>=3?' ':''}}{{item.depth>=4?' ':''}}{{item.name}}
{{appC.params.level<=4?'League':(appC.params.level==8?'Conf':'Org')}}
{{item.depth>=2?' ':''}}{{item.depth>=3?' ':''}}{{item.depth>=4?' ':''}}{{item.name}}
Distance
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
NXV Region
-- All --
{{item.name}}
Add a 2nd Distance
Remove 2nd Distance
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
Season
Indoor Track
Outdoor Track
Cross Country
{{season.season%10000}}
Season
All Time Bests
{{season}}
Filter by Age/Grade
Restrict
Highlighter
{{(appC.data.tree && appC.data.tree.length>1) ? 'Make a Custom List' : 'Custom...'}}
Make a custom rankings list with:
{{team.name}}
Edit this List
All
Validated
Add a 2nd Distance
Remove 2nd Distance
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
Filter
ing
by
Grade:
{{grade.Grade}}
|
Filter
ing
by
Age:
{{age.Age}}
|
* Age on December 31st, {{appC.params.season}}.
Apply Filter
Update Filter
Remove
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
View Hypothetical Meet
View Hypothetical Meet
View Simulated Team Scores
Men
Women
Teams
Athletes
Meets
Compare Athletes
Log in to Compare
Select Athletes to Compare...
Age
Grade
Athlete
Time
ST
Team
Date
Meet
1.
12
Rylan Smith
16:02.3
PR
MO
Grain Valley
Sep 16
Missouri Southern Stampede-HS
2.
11
Landon Barnes
16:09.2
PR
MO
Grain Valley
Sep 16
Missouri Southern Stampede-HS
3.
10
Chael Lichte
16:15.6
PR
MO
Lexington
Nov 4
MSHSAA Class 3 State XC Championships
4.
12
Adrian Bobzien
16:16.7
PR
MO
Grain Valley
Sep 16
Missouri Southern Stampede-HS
5.
16
11
David Roberson Jr
16:46.6
PR
MO
Grain Valley
Sep 16
Missouri Southern Stampede-HS
6.
10
Jaxon Weber
16:49.1
PR
MO
Oak Grove
Nov 4
MSHSAA Class 3 State XC Championships
7.
12
Tyler Zink
17:00.7
PR
MO
Knob Noster
Nov 4
MSHSAA Class 3 State XC Championships
8.
15
10
Conner Soendker
17:12.2
PR
MO
Lexington
Nov 4
MSHSAA Class 3 State XC Championships
9.
12
Levi Wilhelm
17:15.8
PR
MO
Knob Noster
Nov 4
MSHSAA Class 3 State XC Championships
10.
11
Tyler Melton
17:16.9
PR
MO
Grain Valley
Sep 16
Missouri Southern Stampede-HS
11.
10
Landon Blew
17:21.7
PR
MO
Grain Valley
Sep 16
Missouri Southern Stampede-HS
12.
11
Micah Rivera
17:23.3
PR
MO
Knob Noster
Sep 16
Missouri Southern Stampede-HS
13.
11
Garrett Hankins
17:26.1
PR
MO
Holden
Nov 4
MSHSAA Class 3 State XC Championships
14.
11
Steven Overbay
17:30.8
PR
MO
Harrisonville
Nov 4
MSHSAA Class 4 State XC Championships
15.
18
12
Noah Wallace
17:42.8
MO
Knob Noster
Nov 4
MSHSAA Class 3 State XC Championships
16.
10
Andrew Collier
17:59.1
PR
MO
Knob Noster
Nov 4
MSHSAA Class 3 State XC Championships
17.
11
Eli Vaughn
18:14.5
PR
MO
Knob Noster
Nov 4
MSHSAA Class 3 State XC Championships
18.
11
Rett Hankins
18:18.1
PR
MO
Holden
Oct 18
Richmond Invitational
19.
11
John Kuntze
18:32.3
PR
MO
Odessa
Oct 7
Kearney Invitational
20.
9
Jackson Edwards
18:36.7
PR
MO
Grain Valley
Sep 16
Missouri Southern Stampede-HS
21.
11
Adam Summers
18:41.3
PR
MO
Richmond
Oct 28
MSHSAA Class 3 - District 4
22.
12
Chris Brown
18:47.1
PR
MO
Harrisonville
Oct 18
Richmond Invitational
23.
9
Auston Summers
18:51.3
PR
MO
Richmond
Oct 18
Richmond Invitational
24.
9
Tripp Copple
19:01.5
PR
MO
Richmond
Oct 18
Richmond Invitational
25.
10
Adam Crawford
19:04.8
PR
MO
Grain Valley
Sep 23
Gans Creek Classic
26.
11
Robert Allery
19:21.1
MO
Lafayette County
Oct 18
Richmond Invitational
27.
9
William Copple
19:23.1
PR
MO
Richmond
Sep 7
Marshall Invitational
28.
10
Ethan Gentry
19:23.2
PR
MO
Knob Noster
Nov 4
MSHSAA Class 3 State XC Championships
29.
12
Blake Sullivan
19:24.7
PR
MO
Odessa
Oct 18
Richmond Invitational
30.
11
Mason Myers
19:28.4
PR
MO
Oak Grove
Oct 18
Richmond Invitational
31.
10
Jackson Dyer
19:44.4
MO
Odessa
Oct 7
Kearney Invitational
32.
11
Elijah Vaughan
19:46.0
MO
Knob Noster
Sep 30
Chile Pepper XC Festival
33.
10
Jayden Hollingswort...
19:49.3
PR
MO
Odessa
Sep 23
Gans Creek Classic
34.
9
Connor Moody
19:58.4
PR
MO
Odessa
Oct 18
Richmond Invitational
35.
11
Brayden Sander
20:00.7
MO
Lexington
Sep 23
Gans Creek Classic
36.
10
Wyatt McBee
20:01.5
PR
MO
Lexington
Oct 18
Richmond Invitational
37.
11
Wyatt Hargis
20:07.6
PR
MO
Oak Grove
Oct 28
MSHSAA Class 3 - District 4
38.
11
Peyton Madison
20:12.4
PR
MO
Pleasant Hill
Oct 18
Richmond Invitational
39.
10
Drew Bollmeyer
20:17.5
MO
Lexington
Sep 16
Odessa Cross Country Invitational
40.
11
Landon Linkhart
20:18.5
MO
Odessa
Sep 2
St.Mary’s 51st CC INV
41.
11
Carter Hodson
20:20.7
MO
Pleasant Hill
Oct 18
Richmond Invitational
42.
10
Zachary Frye
20:20.9
PR
MO
Lafayette County
Oct 28
MSHSAA Class 2 - District 4
43.
12
Nathan Begemann
20:21.7
PR
MO
Odessa
Oct 18
Richmond Invitational
44.
11
Kian Harm
20:22.4
PR
MO
Oak Grove
Oct 18
Richmond Invitational
45.
12
Gabriel Baker
20:23.9
PR
MO
Richmond
Sep 16
Odessa Invitational
46.
11
Mason Amador
20:24.8
MO
Pleasant Hill
Sep 16
The Kris Solsberg Invitational
47.
11
Hycle Noland
20:26.7
MO
Pleasant Hill
Sep 16
The Kris Solsberg Invitational
48.
9
Ayden Wallace
20:28.0
PR
MO
Lexington
Sep 23
Gans Creek Classic
49.
11
Tristan Wick
20:30.9
PR
MO
Lexington
Oct 18
Richmond Invitational
50.
9
Brice Mulheron
20:32.7
PR
MO
Odessa
Oct 18
Richmond Invitational
51.
11
Austin Fuller
20:36.5
PR
MO
Odessa
Oct 18
Richmond Invitational
52.
11
Frankie Walk
20:41.3
PR
MO
Odessa
Oct 18
Richmond Invitational
53.
11
Daxton Mcginnis
20:43.7
PR
MO
Richmond
Oct 18
Richmond Invitational
54.
11
Drake Owens
20:45.6
MO
Knob Noster
Sep 16
Missouri Southern Stampede-HS
55.
9
Marcus Castillo
20:50.1
PR
MO
Grain Valley
Sep 23
Gans Creek Classic
56.
12
Braedyn Sejkora
20:51.6
MO
Excelsior Springs
Oct 28
MSHSAA Class 4 - District 4
57.
9
Kyler Meinershagen
20:53.5
PR
MO
Oak Grove
Oct 28
MSHSAA Class 3 - District 4
58.
9
Alex Fisk
20:55.0
PR
MO
Lafayette County
Oct 28
MSHSAA Class 2 - District 4
59.
9
Jack Oldham
20:57.2
PR
MO
Odessa
Oct 18
Richmond Invitational
60.
12
Cory Pottorff
21:00.6
PR
MO
Lafayette County
Oct 18
Richmond Invitational
61.
12
Jameel Merritt
21:09.6
MO
Lafayette County
Sep 16
Odessa Cross Country Invitational
62.
9
Darius Maylon
21:09.8
PR
MO
Richmond
Oct 28
MSHSAA Class 3 - District 4
63.
12
Jonathan Collier
21:14.8
MO
Knob Noster
Oct 18
Richmond Invitational
64.
10
Carter Gooch
21:23.4
MO
Grain Valley
Sep 23
Gans Creek Classic
65.
16
11
Silas O'Dell
21:24.0
PR
MO
Excelsior Springs
Oct 28
MSHSAA Class 4 - District 4
66.
15
12
Gerard Costa
21:25.4
PR
MO
Holden
Oct 18
Richmond Invitational
67.
9
Seth James
21:29.4
PR
MO
Richmond
Sep 16
Odessa Invitational
68.
10
Evan Willard
21:32.9
MO
Grain Valley
Sep 23
Gans Creek Classic
69.
10
Grayson Rice
21:36.7
PR
MO
Richmond
Oct 18
Richmond Invitational
70.
16
10
William Tade
21:47.3
PR
MO
Excelsior Springs
Sep 7
Marshall Invitational
71.
10
Colton Fitzgereld
21:55.3
PR
MO
Lafayette County
Sep 16
Odessa Cross Country Invitational
72.
9
Jacob Tapp
21:55.8
PR
MO
Richmond
Sep 16
Odessa Invitational
73.
9
Jasper Gay
21:57.1
PR
MO
Richmond
Oct 18
Richmond Invitational
74.
9
Dylan Crosby
21:58.5
PR
MO
Grain Valley
Sep 23
Gans Creek Classic
75.
9
Quinton Epping
22:55.0
PR
MO
Grain Valley
Sep 23
Gans Creek Classic
76.
9
Clayton Gentry
22:56.2
PR
MO
Pleasant Hill
Oct 7
Butler Bear XC Invitational
77.
10
Travis Barkley
22:57.0
MO
Knob Noster
Sep 19
Boonville Invitational
78.
10
Alman Kerste
23:04.8
MO
Richmond
Oct 18
Richmond Invitational
79.
16
12
Noel Petitpierre
23:20.8
PR
MO
Holden
Sep 23
Gans Creek Classic
80.
11
Qifa Huang
23:34.7
PR
MO
Pleasant Hill
Sep 23
Gans Creek Classic
81.
12
Nate Turpin
23:39.7
MO
Knob Noster
Oct 18
Richmond Invitational
82.
9
Isaac Fisher
23:41.2
PR
MO
Odessa
Oct 18
Richmond Invitational
83.
10
Mateo Guillen
23:42.1
PR
MO
Lafayette County
Oct 18
Richmond Invitational
84.
10
Brodie Little
23:49.4
PR
MO
Odessa
Sep 23
Gans Creek Classic
85.
10
Luke White
23:50.6
PR
MO
Grain Valley
Sep 23
Gans Creek Classic
86.
14
9
Evan Robinson
24:04.6
PR
MO
Holden
Oct 18
Richmond Invitational
87.
9
Quinn Julien
24:11.9
PR
MO
Harrisonville
Oct 28
MSHSAA Class 4 - District 4
88.
9
Seth Bohannan
24:12.5
PR
MO
Knob Noster
Oct 18
Richmond Invitational
89.
10
Kanin Alumbaugh
24:30.0
PR
MO
Lexington
Sep 16
Odessa Cross Country Invitational
90.
11
Nicholas Cunningham
24:56.7
PR
MO
Oak Grove
Oct 18
Richmond Invitational
91.
9
Alex Dyer
25:13.2
PR
MO
Lafayette County
Sep 16
Odessa Cross Country Invitational
92.
9
Coby Shonk
25:24.3
PR
MO
Oak Grove
Oct 28
MSHSAA Class 3 - District 4
93.
9
Alec Armstong
25:50.7
PR
MO
Excelsior Springs
Sep 30
KC XC Classic
94.
9
Kolby Cunningham
25:56.5
PR
MO
Knob Noster
Oct 18
Richmond Invitational
95.
11
Addison Clark
26:12.6
PR
MO
Lafayette County
Sep 23
Gans Creek Classic
96.
10
Jay Elegino
26:50.9
PR
MO
Richmond
Oct 18
Richmond Invitational
97.
11
Addy Clark
26:54.9
PR
MO
Lafayette County
Sep 16
Odessa Cross Country Invitational
98.
17
11
Joseph Samilin
27:42.7
PR
MO
Holden
Oct 28
MSHSAA Class 3 - District 4
99.
11
Luke Iles
28:35.3
MO
Lafayette County
Sep 16
Odessa Cross Country Invitational
100.
10
Brody Burnine
28:47.8
PR
MO
Richmond
Sep 16
Odessa Invitational
Log in to embed this report into your website
Log In or Create Free Account to View More Stats
Log In / Create Free Account to View
Top 50 rankings in each category are
free
.
An account provides access to our most powerful features and allows us to keep you informed of new tools.