in partnership with
Unity Christian, Orange City
5,000 Meters
Cross Country
Bests
(Teams)
(Athletes)
(Meets)
(Meet Simulation)
{{appC.custom.distance}}
&
{{appC.custom.distance2}}
{{appC.params.custDesc}}
-
Filtered to teams in
this division
.
Level
{{item.name}}
Location
{{item.depth>=2?' ':''}}{{item.depth>=3?' ':''}}{{item.depth>=4?' ':''}}{{item.name}}
{{appC.params.level<=4?'League':(appC.params.level==8?'Conf':'Org')}}
{{item.depth>=2?' ':''}}{{item.depth>=3?' ':''}}{{item.depth>=4?' ':''}}{{item.name}}
Distance
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
NXV Region
-- All --
{{item.name}}
Add a 2nd Distance
Remove 2nd Distance
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
Season
Indoor Track
Outdoor Track
Cross Country
{{season.season%10000}}
Season
All Time Bests
{{season}}
Filter by Age/Grade
Restrict
Highlighter
{{(appC.data.tree && appC.data.tree.length>1) ? 'Make a Custom List' : 'Custom...'}}
Make a custom rankings list with:
{{team.name}}
Edit this List
All
Validated
Add a 2nd Distance
Remove 2nd Distance
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
Filter
ing
by
Grade:
{{grade.Grade}}
|
Filter
ing
by
Age:
{{age.Age}}
|
* Age on December 31st, {{appC.params.season}}.
Apply Filter
Update Filter
Remove
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
View Hypothetical Meet
View Hypothetical Meet
View Simulated Team Scores
Men
Women
Teams
Athletes
Meets
Compare Athletes
Log in to Compare
Select Athletes to Compare...
Age
Grade
Athlete
Time
ST
Team
Date
Meet
1.
17
11
Evan Osler
15:55.1
PR
IA
Okoboji Milford
Oct 28
Iowa State Class 2A Championships
2.
11
Brandon Hughes
16:16.5
IA
Spirit Lake
Sep 5
Estherville-Lincoln-Central Meet
3.
12
Akron Jostand
16:40.6
PR
IA
Okoboji Milford
Oct 28
Iowa State Class 2A Championships
4.
12
Daylen Mulder
16:54.7
PR
IA
Unity Christian Orange City
Oct 28
Iowa State Class 2A Championships
5.
12
Parker Duitsman
16:55.5
IA
Estherville Lincoln Central
Sep 25
Algona Invitational
6.
11
Tyler Rozenboom
16:57.5
PR
IA
Unity Christian Orange City
Oct 28
Iowa State Class 2A Championships
7.
11
Ethan Wynia
16:59.1
PR
IA
Unity Christian Orange City
Sep 1
Augustana Twilight XC Meet HS
8.
11
Dietrich Dirks
17:03.3
PR
IA
Spirit Lake
Oct 28
Iowa State Class 2A Championships
9.
11
Lane Larson
17:04.5
PR
IA
Okoboji Milford
Oct 28
Iowa State Class 2A Championships
10.
11
Caleb Huff
17:10.0
PR
IA
Sheldon Community
Oct 28
Iowa State Class 2A Championships
11.
12
Brayden Kramber
17:10.9
PR
IA
Sioux Central Sioux Rapids
Oct 28
Iowa State Class 2A Championships
12.
12
Stephen Schreurs
17:11.2
IA
Unity Christian Orange City
Oct 28
Iowa State Class 2A Championships
13.
11
Trigg Heimdal
17:16.8
IA
Okoboji Milford
Oct 28
Iowa State Class 2A Championships
14.
12
Ezra Landman
17:17.6
PR
IA
Unity Christian Orange City
Oct 28
Iowa State Class 2A Championships
15.
9
Jace Hungerford
17:23.8
PR
IA
Spirit Lake
Sep 5
Estherville-Lincoln-Central Meet
16.
11
Leighton Sippel
17:34.6
PR
IA
Sioux Central Sioux Rapids
Sep 5
Estherville-Lincoln-Central Meet
17.
12
Drew Sandven
17:37.3
IA
Okoboji Milford
Oct 28
Iowa State Class 2A Championships
18.
9
Lucos Wernimont
17:38.8
PR
IA
Sioux Central Sioux Rapids
Oct 28
Iowa State Class 2A Championships
19.
11
Michael Wassenaar
17:43.0
PR
IA
Sheldon Community
Oct 19
Iowa State Qualifier - 2A - Unity Christian
20.
11
Lane Scholten
17:45.8
IA
Unity Christian Orange City
Oct 28
Iowa State Class 2A Championships
21.
11
Charlie Forbes
17:51.5
IA
MVAOCOU
Oct 5
Boyer Valley/Rolling Valley Invitational
22.
11
Hamann Kael
17:59.7
IA
MVAOCOU
Oct 5
Boyer Valley/Rolling Valley Invitational
23.
11
Joshua Hoffman
18:06.8
PR
IA
Sioux Central Sioux Rapids
Sep 5
Estherville-Lincoln-Central Meet
24.
10
Elijah Graves
18:10.7
PR
IA
Okoboji Milford
Sep 25
Algona Invitational
25.
12
Riley Sorenson
18:11.5
PR
IA
Spirit Lake
Oct 28
Iowa State Class 2A Championships
26.
10
Eli Schreurs
18:13.0
PR
IA
Unity Christian Orange City
Oct 28
Iowa State Class 2A Championships
27.
10
Carter Trautman
18:16.6
PR
IA
Spirit Lake
Sep 25
Algona Invitational
28.
10
Hunter Maier
18:19.8
PR
IA
OABCIG
Oct 19
Iowa State Qualifier - 2A - Unity Christian
29.
10
Joren Vande Griend
18:23.2
PR
IA
Unity Christian Orange City
Sep 5
Gary Meyer Memorial
30.
12
Meyer Jayden
18:26.7
IA
MVAOCOU
Oct 5
Boyer Valley/Rolling Valley Invitational
31.
12
Eric Fechter
18:27.5
PR
IA
Spirit Lake
Oct 28
Iowa State Class 2A Championships
32.
10
Joey Koithan
18:29.4
IA
MVAOCOU
Oct 5
Boyer Valley/Rolling Valley Invitational
33.
9
Keegan Vandehoef
18:35.5
PR
IA
Spirit Lake
Oct 28
Iowa State Class 2A Championships
34.
9
Malakai Vermeer
18:39.1
PR
IA
Sheldon Community
Oct 19
Iowa State Qualifier - 2A - Unity Christian
35.
11
Josh Hoffmann
18:39.6
IA
Sheldon Community
Oct 19
Iowa State Qualifier - 2A - Unity Christian
36.
9
Lewis Scheaffer
18:40.0
PR
IA
Sheldon Community
Oct 19
Iowa State Qualifier - 2A - Unity Christian
37.
10
Jack Christian
18:42.9
IA
Sioux Central Sioux Rapids
Oct 19
Iowa State Qualifier - 2A - Unity Christian
38.
11
Kyler Ducommun
18:43.8
IA
Cherokee Washington
Oct 19
Iowa State Qualifier - 2A - Unity Christian
39.
10
Cade Wynia
18:46.4
PR
IA
Unity Christian Orange City
Oct 5
Fort Dodge Invite
40.
11
Caydon Bailey
18:50.9
PR
IA
MVAOCOU
Oct 5
Boyer Valley/Rolling Valley Invitational
41.
10
Odin Hanson
18:57.6
IA
Ridge View
Oct 3
South Central Calhoun Titan Invite
42.
12
Evan Klarenbeek
18:59.5
PR
IA
West Lyon Inwood
Oct 19
Iowa State Qualifier - 2A - Unity Christian
43.
10
Cully Mizner-Funder...
18:59.9
PR
IA
Cherokee Washington
Oct 19
Iowa State Qualifier - 2A - Unity Christian
44.
10
Devin Metcalf
19:00.3
PR
IA
Woodbury Central
Sep 1
Augustana Twilight XC Meet HS
45.
11
Riley Shwartz
19:01.4
IA
Cherokee Washington
Oct 19
Iowa State Qualifier - 2A - Unity Christian
46.
9
Logan Minderhoud
19:04.2
PR
IA
Western Christian Hull
Oct 19
Iowa State Qualifier - 2A - Unity Christian
47.
10
Ryker Ballis
19:05.2
PR
IA
Okoboji Milford
Sep 25
Algona Invitational
48.
12
Dylan Koelewyn
19:08.2
PR
IA
Unity Christian Orange City
Oct 5
Fort Dodge Invite
49.
9
Ethan Castillo
19:10.0
PR
IA
Ridge View
Oct 3
South Central Calhoun Titan Invite
50.
10
Taylon Withers
19:10.2
PR
IA
Sioux Central Sioux Rapids
Oct 19
Iowa State Qualifier - 2A - Unity Christian
51.
10
Warren Duitsman
19:19.3
IA
Estherville Lincoln Central
Oct 19
Iowa State Qualifier - 2A - Unity Christian
52.
12
Justin Dorale
19:27.7
IA
MVAOCOU
Oct 19
Iowa State Qualifier - 2A - Unity Christian
53.
10
Ray Kaiser
19:28.8
PR
IA
Okoboji Milford
Oct 28
Iowa State Class 2A Championships
54.
9
Hayden Brown
19:34.1
PR
IA
Cherokee Washington
Oct 19
Iowa State Qualifier - 2A - Unity Christian
55.
16
10
Conner Matheson
19:39.9
IA
Estherville Lincoln Central
Sep 5
Estherville-Lincoln-Central Meet
56.
15
10
Troy Dekkers
19:41.4
PR
IA
West Sioux Hawarden
Oct 5
West Sioux Invite
57.
9
Oliver Thompson
19:45.4
PR
IA
Spirit Lake
Oct 19
Iowa State Qualifier - 2A - Unity Christian
58.
11
Caleb Van Beek
19:49.7
PR
IA
Western Christian Hull
Oct 19
Iowa State Qualifier - 2A - Unity Christian
59.
10
Boston Baker
19:52.1
PR
IA
KP-WC-RV
Oct 19
Iowa State Qualifier - 2A - Unity Christian
60.
9
Owen Riphagen
19:56.7
PR
IA
Okoboji Milford
Sep 25
Algona Invitational
61.
12
Matthew Forristal
19:58.8
IA
Ridge View
Oct 19
Iowa State Qualifier - 2A - Unity Christian
62.
10
William Breems
20:05.6
PR
IA
Unity Christian Orange City
Sep 5
Gary Meyer Memorial
63.
11
August Miller
20:05.7
PR
IA
Okoboji Milford
Sep 25
Algona Invitational
64.
10
Rowan Oostra
20:06.6
PR
IA
Unity Christian Orange City
Sep 5
Gary Meyer Memorial
65.
12
Ethan Wernimont
20:06.9
IA
Sioux Central Sioux Rapids
Oct 19
Iowa State Qualifier - 2A - Unity Christian
66.
9
Landyn Peterson
20:07.2
PR
IA
Ridge View
Oct 19
Iowa State Qualifier - 2A - Unity Christian
67.
10
Brennan Obbink
20:07.8
PR
IA
Unity Christian Orange City
Sep 5
Gary Meyer Memorial
68.
11
Cole Moser
20:11.0
PR
IA
West Lyon Inwood
Oct 19
Iowa State Qualifier - 2A - Unity Christian
69.
12
Michael Gonnerman
20:13.3
PR
IA
Okoboji Milford
Sep 25
Algona Invitational
70.
10
Eli Thiner
20:16.8
PR
IA
Sheldon Community
Oct 19
Iowa State Qualifier - 2A - Unity Christian
71.
11
Drew Zahnley
20:17.2
PR
IA
MVAOCOU
Oct 5
Boyer Valley/Rolling Valley Invitational
72.
11
Brody Bisenius
20:19.5
IA
Ridge View
Oct 19
Iowa State Qualifier - 2A - Unity Christian
73.
10
Cooper Hawkins
20:23.8
PR
IA
Spirit Lake
Sep 25
Algona Invitational
74.
12
Nico Barba
20:26.4
IA
Okoboji Milford
Sep 25
Algona Invitational
75.
11
Tyler Christenson
20:29.4
IA
Okoboji Milford
Sep 25
Algona Invitational
76.
12
Eduardo Mesillas
20:38.2
PR
IA
MVAOCOU
Oct 5
Boyer Valley/Rolling Valley Invitational
77.
10
Jason Vande Vegte
20:40.5
PR
IA
Western Christian Hull
Sep 5
Sibley-Ocheyedan Invitational
78.
10
Alec Kock
20:44.7
IA
West Lyon Inwood
Oct 19
Iowa State Qualifier - 2A - Unity Christian
79.
12
Jesse Huisman
20:47.1
IA
Unity Christian Orange City
Sep 5
Gary Meyer Memorial
80.
12
David Winn
20:47.6
IA
Unity Christian Orange City
Sep 5
Gary Meyer Memorial
81.
12
Kurtis Wood
20:50.9
PR
IA
Sioux Central Sioux Rapids
Oct 3
South Central Calhoun Titan Invite
82.
9
Tatem Richardson
20:51.2
PR
IA
Cherokee Washington
Oct 19
Iowa State Qualifier - 2A - Unity Christian
83.
10
Reed Feucht
20:52.1
IA
West Lyon Inwood
Oct 19
Iowa State Qualifier - 2A - Unity Christian
84.
12
Tristan Strantz
20:52.2
PR
IA
Okoboji Milford
Sep 25
Algona Invitational
85.
10
Eli Geleynse
20:57.3
PR
IA
Unity Christian Orange City
Sep 5
Gary Meyer Memorial
86.
12
Gavin Strouth
20:59.0
PR
IA
Spirit Lake
Sep 25
Algona Invitational
87.
9
Gustavo Chitic Agui...
20:59.7
PR
IA
Estherville Lincoln Central
Sep 25
Algona Invitational
88.
11
Quintin Samway
21:02.1
PR
IA
OABCIG
Oct 19
Iowa State Qualifier - 2A - Unity Christian
89.
10
Callum Monroe
21:02.6
PR
IA
Unity Christian Orange City
Sep 5
Gary Meyer Memorial
90.
10
Max Babl
21:05.5
PR
IA
MVAOCOU
Oct 5
Boyer Valley/Rolling Valley Invitational
91.
9
Trey Downing
21:08.4
PR
IA
Okoboji Milford
Sep 25
Algona Invitational
92.
10
Kaedyn Willis
21:13.0
PR
IA
KP-WC-RV
Oct 19
Iowa State Qualifier - 2A - Unity Christian
93.
11
Cooper Winkel
21:17.1
PR
IA
Spirit Lake
Sep 25
Algona Invitational
94.
9
Wyatt Martin
21:20.5
PR
IA
Estherville Lincoln Central
Oct 19
Iowa State Qualifier - 2A - Unity Christian
95.
10
Tristan Werner
21:23.3
IA
Ridge View
Oct 19
Iowa State Qualifier - 2A - Unity Christian
96.
10
Oliver Miller
21:25.7
IA
Okoboji Milford
Sep 25
Algona Invitational
97.
12
Sam Hoggard
21:27.6
IA
Okoboji Milford
Sep 25
Algona Invitational
98.
10
Josh Statema
21:29.3
PR
IA
Unity Christian Orange City
Sep 5
Gary Meyer Memorial
99.
9
William Porter
21:31.6
PR
IA
OABCIG
Oct 3
South Central Calhoun Titan Invite
100.
12
Ethan Busse
21:33.6
PR
IA
Cherokee Washington
Oct 19
Iowa State Qualifier - 2A - Unity Christian
Log in to embed this report into your website
Log In or Create Free Account to View More Stats
Log In / Create Free Account to View
Top 50 rankings in each category are
free
.
An account provides access to our most powerful features and allows us to keep you informed of new tools.